Yunanistan Seyahatlerine İlişkin Covid-19 Güncellemesi

Covid-19 pandemisi sebebiyle uzun süredir seyahat kısıtlaması uygulayan Yunanistan, sınırlarını açtı. 14 Mayıs itibarıyla geçerli olan yeni uygulama şartları da Yunanistan seyahatlerine ilişkin Covid-19 Güncellemesi başlığıyla; Yunanistan Turizm Bakanlığı tarafından açıklandı.
 
14 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla geçerli olacak yeni kurallar ise şu şekilde bildirildi.
 
 • Yunanistan'a seyahat edecek yolcuların seyahat gerçekleşmeden önceki 72 saat içinde yapılmış PCR test veya 48 saat içinde yapılmış antijen negative sonucunun ibrazı gerekecektir. Söz konusu testlerin ibrazı 12 yaşı ve üzerindeki herkes için geçerli olacaktır.
 • Ülkesinde yürütülen aşı programlarını tamamlamış yani belirlenen iki dozu da almış olan yolcular; aşılarının üzerinden 14 gün geçtiğini de kanıtladıkları takdirde test ibrazından muaf tutulacaklardır.
 • Yolcunun son 30 ile 180 gün içinde koronavirüs testi pozitif çıktı ise, PCR testinin negatif olduğuna dair kanıt gerekli değildir. Hasta olan kişi, SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonu ile testinin pozitif çıktığını doğrulayan bir tıbbi sertifika sunmalıdır. Sertifika, ilk pozitif Covid testinin yapıldığı günden 30 gün sonra hastaya verilir ve sonraki 180 gün boyunca geçerliliğini korur.
 • Türkiye ile deniz bağlantıları kısıtlı olan Yunanistan’a geçiş diğer hava ve kara yolları geçişlerinden devam etmektedir. Seyir ve yatçılık faaliyetleri devam edecektir.
 • Yolcuların kara sınırlarından Promachonas, Ormenio, Evzonoi, Nymfaia, Niki, Doirani, Kristallopigi, Kipi, Kakavia, Kastanies ve Exohi giriş kapılarından 24 saat süresince geçşinin de açık olacağı açıklama ile bildirilmiştir.
 
Bakanlık açıklamasında yolcuların, Yunanistan'a doğrudan uçuşları seçmeleri tavsiye edilmektedir.  Yolcuların tüm uluslararası havaalanları ve limanlardan ülkeye girişine izin verileceği de ayrıca belirtilmiştir.
 

Yunanistan’a Seyahat Edecekler İçin Gereklilikler

 
Turistler Yunanistan'a gelmeden önce Yolcu Bulucu Formunu (PLF) doldurmalıdır. 
 
Kalkıştan önce, tüm yolcular sağlık durumlarına dair kabul edilebilir bir sertifika taşımalıdır. Yunanistan tarafından kabul edilecek belgeler :
Negatif PCR test sonucu; test seyahatten 72 saat öncesine kadar yapılmalıdır.
Negatif antijen (hızlı) testi sonucu; test seyahtten 48 saat öncesine kadar yapılmalıdır.
Yetkili bir makam tarafından temin edilen bir aşı sertifikası.
Yetkili kurum tarafından düzenlenmiş olan hastanın SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonundan iyileştiğine dair sertifika. 
 
Tüm sertifikalar İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça olarak ibildrilmelidir. Ayrıca, kişinin sertifika üzerindeki tam adı pasaport ve seyahat belgesindeki adla eşleşmelidir.
 
Sınırda uygulanacak örnekleme testinin sonucu pozitif çıktığı takdirde yolcu karantinaya alınacaktır.10 gün sürecek karantina sürecinin masrafları Yunanistan Devleti tarafından karşılanmaktadır.
 
Yapılan açıklamada belirtilen bir diğer husus ise Yunanistan’a giriş yapan yolcuların; sertifikaya bakılmaksızın rastgele sağlık taramasından geçebileceği. Rasr gele yapılan uygulama zorunludur ve reddedilemez. 
 

Yunanistan Tarafindan Kabul Edilen Aşılar

 
 • Pfizer BioNtech, 
 • Sinovac Biotech, 
 • Cansino Biologics, Sinopharm.
 • Moderna, 
 • Novavax, 
 • Astra Zeneca/Oxford, 
 • Johnson & Johnson, 
 • Sputnik (Gamaleya)
 
Yunanistan seyahatlerine İlişkin Covid-19 Güncellemesi kapsamında Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada belirtilen ve yukarıda kaydedilen koşullar altında; sonradan karantina  şartı olmaksızın girişine izin verilen ülkeler ise şu şekilde sıralandı. AB üye Devletler ile Lichtenstein, Andorra, , İsviçre, İzlanda, Norveç, San Marino, Vatikan, Monako Prensliği. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bosna-Hersek, Brunei, , İsrail,  Çin, Japonya, Ürdün, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Moldova, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Katar, Rusya , Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna ve 05.08.2021 tarihi itibarıyla Türkiye.
Yunanistan Seyahatlerine İlişkin Covid-19 Güncellemesi