Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Ankara ve çevresinde yer alan illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları Yunanistan vizesi başvurularını, Yunanistan Ankara Büyükelçiliğine yapmalıdır.

Yunanistan Büyükelçiliği İletişim Bilgileri


Adres : Zia Ur Rahman Cad., No: 9-11, 06700 G.O.P., Ankara
Telefon: +90 (312) 448 2249
Fax: +90 (312) 446 3191
E-Posta: gremb.ank@mfa.gr

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu 3. ülke vatandaşları, Yunanistan konsolosluk işlemlerini Yunanistan Ankara Büyükelçiliği'nde yapabilirler.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Yunanistan Konsolosluğu Ankara Konsolosluk Ofisi Pazartesi-Cuma Saat: 09.30 - 12.00 arasında müracaat kabul etmektedir. 

*Konsolosluk Ofisi, vize verilmesi, nüfüs kayıt işlemleri, imza tasdiki ile kopyaların tasdiki olmak üzere ailevi ve hukuki işlerin yanı sıra acil durumlarda Yunan vatandaşlarına yardım hizmeti vermektedir.

Yunanistan Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri 2023

1 Ocak

Yeni Yıl

6 Ocak

Theofania Dini Bayramı

7 Mart

Temiz Pazartesi

25 Mart

Yunanistan Milli Bayramı

9 Nisan

Paskalya

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1 Mayıs

İşçi Bayramı

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

28 Mayıs

Pentekost Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

15 Temmuz

Demokrasi Günü

15 Ağustos

Dini Bayram

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık

Yeni Yıl

 

 

Ankara Yunanistan Konsolosluğu Nerede, Yunanistan Büyükelçiliği Ankara Nasıl Gidilir?

Yunanistan Büyükelçiliği Ankara, Ankara Çankaya bölgesine bağlı Gaziosmanpaşa semtinde Kazım Özalp Mahallesi'nde bulunmaktadır. Ankara farklı noktalarından Çankaya'ya ulaşım sağlayan toplu taşıma araçlarıyla ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.  

 

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği


Yunanistan Büyükelçiliği  Vize İşlemleri

Yunanistan' da maksimum 90 gün konaklayacak kişiler Yunanistan Schengen vizesi için müracaat gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yunanistan' da maksimum 90 gün konaklayacak kişiler Yunanistan Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekirken Yunanistan Schengen vize başvuruları kısmen Yunanistan Konsolosluklarına gerçekleştirilebilecektir. Bu sebeple, Vize başvuru sahipleri ikamet etmekte oldukları il/ilçeye hizmet vermekte olan Yunanistan Konsolosluğu Vize Departmanı çalışmaları hakkında bilgi edinerek vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Ancak, Yunanistan Büyükelçiliği vize işlemleri için başvuruları yetkili Vize Hizmet Merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. 

 

Yunanistan Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Yunanistan vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Yunanistan vize başvuru formu, Yunanistan Büyükelçiliği'nin hazırlamış olduğu resmi bir evraktır. Yunanistan vize başvuru formu olmadan Yunanistan vize başvurularında bulunulmazken bu formun eksiksiz olarak doldurulması ve başvuru evrakları arasında bulundurulması zorunludur. Ayrıca Yunanistan vize başvuru formunda verilecek olan bilgiler, Yunanistan vizesi için gerekli olan belgelerde bulunan bilgileri desteklemek zorundadır.

 Yunanistan vize başvuru formu için tıklayınız.

 

Yunanistan Büyükelçiliği Dilekçe Örneği

Yunanistan Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  
Yunanistan Büyükelçiliği'ne hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.
Yunanistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Yunanistan Büyükelçiliği'ne hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Yunanistan Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Yunanistan Büyükelçiliği'ne hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Yunanistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Yunanistan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Yunanistan Turistik Vize Dilekçe Örneği için tıklayınız.

Yunanistan Ticari Vize Dilekçe Örneği için tıklayınız.

 

Yunanistan Büyükelçiliği Vize Ücreti

Yunanistan'a  yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

 

Yunanistan Büyükelçiliği

 

Yunanistan Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

Yunanistan Büyükelçiliği, Yunanistan'a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkilidir. Yunanistan Konsolosluğu Ankara aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Yunan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir: 

- Vergilendirme Ikametgahi Tasdiknamesi
- Mesul Beyanname
- Gayrı menkul satın alma veya stratejik yatırımlar sebebiyle verilen Yunanistan ikamet izni ile ilgili yasanın çıkartılması
- Vekaletname
- “Aynıyet” belgesi
- Sabıka Kaydı Belgesi
- Askerlik harici kullanılmak üzere “daimi yurtdışı ikamet” belgesi
- Daimi ikamet eden kişi için, Askere alınma hakkındaki belge
- Τaşınma belgesi
- Cenazenin Yunanistan’a nakli
- Türk hukukuna göre resmi nikâhın kıyılabilmesi için bekârlık belgesi
- Taşınmaz mal satın alırken vergiden muaf olmak için tasdikname
- Ölüm işlemleri
- Doğum İşlemleri
- Evlenme işlemleri
- Daimi ikametleri dış ülkede bulunan kişilerin mülkiyetlerine ait özel kullanım taşıtlarının Yunanistan’da dolaşımları
- Apostille
- Pasaportlar
- Türkiye deki SGK’da kullanılmak üzere Yunan sigorta kurumlarında sigortalı olduğunu gösteren belge

Yunanistan Büyükelçiliği Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Yunanistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Yunanistan Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Yunanistan Büyükelçiliği Ulaşım

Duyurular

Yunanistan Seyahatlerine İlişkin Covid-19 Güncellemesi

Covid-19 pandemisi sebebiyle uzun süredir seyahat kısıtlaması uygulayan Yunanistan, sınırlarını açtı. 14 Mayıs itibarıyla geçerli ...
2021-08-23 11:26:58

Yunanistan Konsolosluğunun istemiş olduğu biometrik fotoğraf

Yunanistan Konsolosluğu, vize işlemlerinde kullanılacak olan biometrik fotoğraflarda bazı özellikler aramaktadır. Yunanistan Başkonsolosluğ...
2021-01-18 15:58:36

Yunanistan Konsolosluğu tarafından pasaportta aranılan özellikler

Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Konsoloslukları yapılacak olan Yunanistan vize başvrularında aşağıda bulunan özellikleri görmek ...
2021-01-18 15:57:42

Yunanistan Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için (212) 393 8290 -1-2-4 ...
2021-01-18 15:56:39
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği