Kos Feribot Seferleri

Kos Adası’na Nasıl Gidilir? 

Yunanistan’daki 12 Takım Adalar’ın en büyüklerinden biri olan Kos Adası (İstanköy) Bodrum Yarımadası’nın 8 mil uzağındadır. Osmanlı ve Bizans’a ait pek çok tarihi esere ev sahipliği yapan ada Türkiye’den her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. 

Kos Adası’nda bir tane havayolu olmasına rağmen Türkiye’den Kos’a uçuş bulunmamaktadır. Bu adaya ulaşmanın en kolay ve ucuz yolu Bodrum Limanı ve Turgutreis Limanı’ndan feribota binmektir. Her iki limandan da hemen hemen her gün katamaran tipi hızlı teknelerle çift taraflı seferler yapılmaktadır. Bodrum Limanından kalkan hızlı tekneler 20 dakikada, Turgutreis Limanı’ndan kalkan feribotlarda 20 dakikada Kos Adası’na ulaşmaktadır. 
 

Bodrum – Kos Feribot Seferleri 2021

Bodrum ve Turgutreis’ten Kos Adasına düzenli feribot seferi düzenleyen iki firma vardır. Bunlardan biri 'Yeşil Marmaris' diğer de 'Bodrum Express' firmasıdır.
 

Yeşil Marmaris Kos Feribot Seferleri 

 
Yeşil Marmaris şirketinin düzenlediği Bodrum - Kos seferleri Ağustos 2015 tarihinden itibaren Pazartesi ve Çarşamba sabahları sabah 09.15’te tek sefer olarak düzenleniyor. Salı-Perşembe-Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri ise 09.15 ve 17.00 saatlerinde olmak üzere iki sefer halinde yapılıyor. 
 
Yeşil Marmaris firmasının Kos- Bodrum seferleri ise yine aynı şekilde Pazartesi ve Çarşamba günleri tek sefer olarak saat 18.00’de yapılır. Salı-Perşembe-Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri de sabah 10.15 ve akşam 18.00’ de iki sefer halinde düzenleniyor.
 
Firmanın Turgutreis- Kos seferleri haftanın her günü saat 09.15’te tek sefer, Kos-Turgutreis arası seferleri ise her akşam 18.15’te yapılıyor.
 
Aşağıdaki tabloda Yeşil Marmaris firmasının Bodrum-Kos ve Turgutreis –Kos feribot bilet fiyatlarını görebilirsiniz.
                                 


 

Yeşil Marmaris İletişim Bilgileri 

 
Marmaris Merkez Ofis
 
Adres: Barbaros Cad. No:13/2 Marmaris - Muğla / TÜRKİYE
 
Tel: +90 (252) 412 22 90 – 91
 
Gsm: +90 (533) 430 71 79 ; 430 71 96
 
Fax: +90 (252) 412 07 78
 
E-mail: reservation@yesilmarmaris.com
 
Web Site: www.yesilmarmaris.com
 
Bodrum Cruise Port Ofisi
 
Adres: Kumbahçe Mah. Şalvarağa Tepesi Bodrum Yolcu Limanı No:5
Bodrum - Muğla / TÜRKİYE
 
Tel: +90 (252) 313 50 45
 
Fax: +90 (252) 313 50 46
 
E-mail: bodrum@yesilmarmaris.com
 

Bodrum Express Kos Feribot Seferleri 

 
Bodrum Express firması Bodrum ve Turgutreis’ten Kos’a seferler düzenlemektedir. Bodrum Limanı’ndan her sabah 09.30’da ve 16.00’da Kos’a sefer vardır. Kos- Bodrum seferleri ise yine her gün sabah saat 09.15 ve akşamüzeri 17.00’de gerçekleştirilmektedir. 
Bodrum Express firmasının Turgutreis – Kos seferleri her sabah 09.30, Kos – Turgutreis seferleri 18.00’de karşılıklı olarak yapılmaktadır. Bodrum Express firması katamaran tipi hızlı tekne değil daha yavaş tekneler kullanıyor. Bu nedenle Kos –Bodrum seferleri yaklaşık 1 saat sürebilmektedir. Ancak bu gemilere araçlarla da binilebiliyor. Aşağıdaki tabloda Bodrum Ekspress firmasının Bodrum –Kos ve Turgutreis –Kos  Feribot Seferleri ve Bilet Fiyatlarını görebilirsiniz. 
 

 
Bodrum Express Lines İletişim Bilgileri 
 
Adres: Kale Caddesi No:18 Bodrum/Muğla  
 
Tel: +90-252-316 1087 
 
Tel: +90-252-316 4067 
 
Fax: +90-252-313 00 77
 
info@bodrumexpresslines.com
 
www.bodrumexpresslines.com
 

Kos Adası Vize 2021

 
Yunanistan’a bağlı 12 Takım adalarının hepsinde olduğu gibi Kos Adası’na girişte de vize uygulaması vardır. TC vatandaşları ya geçerli bir Schengen vizesine sahip olmalı, ya da kapıda giriş vizesi alarak Kos Adası’na giriş yapmalıdır. Yeşil ve Gri ( Hizmet) pasaporta sahip olan TC vatandaşlarının Kos Adası’na giderken vize almasına gerek yoktur. Ayrıca Almanya, İsveç, Norveç, İtalya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Belçika, Fransa, Macaristan gibi Schengen üyesi ülkelerden birinde oturma izni olan Türk vatandaşları da vize almadan Kos Adası’na giriş yapabilirler. 
Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) giriş çıkış damgası bulunan TC vatandaşları yeşil veya gri pasaporta sahip olsalar bile Yunanistan'a girişlerine izin verilmemektedir. Pasaportlarında KKTC damgası bulunan kişi yine de Kos’a girmek isterse Yunan hükümetinin uygulayacağı para cezanı ödeyeceğini kabul etmektedir. 
 

Kos Kapıda Giriş Vizesi 2021

 Eğer Yunanistan Kos Adası’na gitmek istiyorsanız ama geçerli bir Schengen vizeniz yoksa ve Schengene başvuracak vaktinizde yoksa Kos Adası’na kapıda giriş vizesi alarak girebilirsiniz. Kapıda Giriş Vizesi, adaya daha fazla turist gelmesi ve TC vatandaşları, Ukrayna, Belarus ile Rusya vatandaşlarının Yunanistan vize işlemlerini hızlandırmak amacıyla 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında geçerli olan vize türüdür. Kos Kapıda Giriş Vizesi bir Schgengen vizesi değildir. Başvuru sahibi Kos Adası’na tek giriş -çıkış yapabilir ve adada yalnızca 15 gün kalabilir. Kos kapı vizesine sahip kişi isterse 15 günlük süre içinde kapı vizesinin geçerli olduğu Rodos, Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam (Samos) ve Midilli (Lsevos) adalarına geçiş yapabilirler. 
 
Kos kapıda giriş vizesi ortalama 4 iş günü sürmektedir. Başvuru sahibi evraklarını hazırlayıp acenteler aracılığıyla vize başvurusu yapabilir. Kapıda giriş vizesi başvuru formu online olarak doldurulmaktadır. Form doldurulurken kesinlikle (ç,ğ,i,ö,ş,ü) gibi Türkçe kelimeler kullanmamalısınız. 
Formda 'Doğduğunuz Ülke' sorusuna 'TURKEY',   'Gideceğiniz Ülke' sorusuna 'GREECE', 'Uyruğunuz' sorusuna 'TURKISH' ve 'Mesleğiniz' sorusuna 'DOCTOR' şeklinde İngilizce cevap vermeniz gerekmektedir.
 
Yunanistan hükümeti 1 Nisan -30 Eylül 2021 tarihleri arasında  geçerli olan Kos Kapıda Giriş Vizesi için parmak izi şartı getirdi. Adaya girişte pasaport polisi parmak izi almaktadır. Sınır kapısındaki parmak izi işlemi özellikle yaz dönemlerinde çok uzun saatler sürebilmektedir. Hatta parmak izi vermek için 4 saat boyunca sınır kapısında beklendiği bile olabiliyor. Bu nedenle özellikle günübirlik olarak Kos Adası'na gideceklerin bunu dikkate almasını öneririz. 
 

Kos Kapıda Giriş Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

 
Pasaport: En az 6 ay geçerli olan pasaport ve fotoğraflı sayfasının fotokopisi. Varsa eski vize sayfalarının fotokopileri.
 
Biometrik Fotoğraf: 2 adet güncel çekilmiş arka fonu beyaz olmalı. 
 
Vize Başvuru Formu: Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu. Kapı Vizesi Başvuru Formu İçin Tıklayınız. 
 
Kimlik Fotokopisi 
 
Otel rezervasyon Konfirmasyonu: Konaklama yapılacaksa parası ödenmiş otel rezervasyonu belgesi sunulmalı.
 
Gidiş –Dönüş Feribot Bileti 
 
Banka Hesap Özeti: Seyahati boyunca yetecek bakiyenin olduğu banka hesabına ait döküm. 
 
Vize ücreti dekontu
 
Kos Feribot Seferleri

Duyurular

Yunanistan Seyahatlerine İlişkin Covid-19 Güncellemesi

Covid-19 pandemisi sebebiyle uzun süredir seyahat kısıtlaması uygulayan Yunanistan, sınırlarını açtı. 14 Mayıs itibarıyla geçerli ...
2021-08-23 11:26:58

Yunanistan Konsolosluğunun istemiş olduğu biometrik fotoğraf

Yunanistan Konsolosluğu, vize işlemlerinde kullanılacak olan biometrik fotoğraflarda bazı özellikler aramaktadır. Yunanistan Başkonsolosluğ...
2021-01-18 15:58:36

Yunanistan Konsolosluğu tarafından pasaportta aranılan özellikler

Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Konsoloslukları yapılacak olan Yunanistan vize başvrularında aşağıda bulunan özellikleri görmek ...
2021-01-18 15:57:42

Yunanistan Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için (212) 393 8290 -1-2-4 ...
2021-01-18 15:56:39
Tüm Duyurular
Kos Feribot Seferleri